Door Patrick van der Meer
Senegal is het eerste land in West-Afrika onder de Sahara. Beleef met je kinderen dit bijzondere land van woestijn tot de groene delta's.
Senegal biedt zo ongeveer alles wat Afrika te bieden heeft. De schoonheid van de natuur, kleurrijke mensen, maar ook armoede en vervuiling. En ook een stukje minder leuke Nederlandse geschiedenis op het voormalig slaveneiland Goree.
Toch moet je je daardoor niet laten ontmoedigen om Senegal met kinderen te bezoeken. Er is heel veel moois te zien en te beleven.
Patrick bezocht Senegal in 2022, en neemt je mee naar de voor gezinnen meest interessante plekjes in dit bijzondere land.
Inhoud:
Hoewel de meeste soorten baobabs (6 stuks) alleen in Madagascar voorkomen, en de andere 2 soorten vooral Zuidelijker in Afrika, is Senegal het land van de baobabs.
Al direct bij aankomst zie je deze typische Afrikaanse bomen overal staan. Als je Senegal in onze zomer bezoekt, dan hebben ze veel blad en zien ze er op hun mooist uit.
Wist je dat de boababs van binnen hol zijn? Bij sommige grote exemplaren kun je er zelfs in klimmen. Daar zie je dan vaak de vleermuizen die hier vaak hun toevlucht zoeken. Overigens kun je deze baobabs ook veel vinden in buurland Gambia!
Wilde dieren spotten is, in tegenstelling tot Oost- en Zuid-Afrika, niet de belangrijkste attractie in Senegal. Toch is er een (semi-)wildpark waar je dat kan doen: Bandia.
Bandia is een omheind park waar, naast het lokale wild, diverse diersoorten uit Zuidelijk Afrika zijn uitgezet. Het gaat daarbij vooral om giraffen, neushoorns en gazelle-soorten.
Apen zijn er natuurlijk ook, in twee soorten. De mooie huzaaraap en de brutale groene aap (met zwarte gezicht). Bij het restaurant moet je oppassen dat die laatste niet je broodje komt stelen.
Grote roofdieren kent het park niet, maar toch is een safari hier zeer de moeite waard. Vind je Beekse Bergen al leuk? Dit is echt next-level, en wellicht een opstapje naar een vakantie naar de echte safari-landen.
Lees meer over Bandia op Naturescanner.
In het Noorden van Senegal vormt de rivier Senegal de grens met Mauretanië. Hier, in de Senegal Delta, ligt de oude koloniale stad Saint Louis.
Saint Louis staat sinds 2000 op de UNESCO Werelderfgoed lijst. Dat is nog relatief kort, waardoor veel oude gebouwen nog niet opgeknapt zijn.
Maak hier een bijzondere wandeling langs de vissersboten in de rivier, de lange metalen brug, afbladderende gekleurde koloniale gebouwen en winkeltjes vol beeldjes, maskers en andere souvenirs.
Vlakbij Saint Louis liggen de zoutmoerassen. Hier wordt zout uit de zee gewonnen, op de Afrikaanse manier (heel anders dan de zoutvelden in Guerande, Frankrijk).
De delta van de Senegal rivier is ook een goede plek voor vogel-spotters.
Senegal ligt dus tussen de Sahara in het Noorden en het groen West-Afrika. Wanneer je door het land rijdt is het redelijk begroeid. Een soort savanne-landschap met baobabs en andere bomen en struiken.
Toch is de woestijn niet ver weg. En je kan die echt beleven door te overnachten in de Lompoul woestijn. Deze ligt halverwege tussen Saint Louis en Dakar.
Zo'n overnachting is echt een belevenis. Wandelen over de zandduinen, sandboarden, en luisteren naar de trommelaars bij het kampvuur in de avond. En je slaapt in een grote tent. In een bed met klamboe, met zelfs een eenvoudig toilet en douche tot je beschikking.
Merk op: er zijn plannen om in dit gebied de komende jaren het metaal Zirkonium te gaan winnen. De ecolodges in de woestijn zullen dan waarschijnlijk plaats moeten maken.
De hoofdstad Dakar ligt op een schiereiland aan de kust in het midden van Senegal. Het is een grote, drukke stad, met een paar interessante gebouwen zoals het koloniale treinstation.
Maar er is één hoofdreden om naar Dakar te komen: om de ferry te nemen naar het voormalig slaveneiland Goree.
Op Goree leer je van de geschiedenis van de slavernij. Belangrijk om je kinderen daarvan op de hoogte te stellen. Maar Goree is veel meer!
Het is een eiland met een heerlijke sfeer. Mooie straatjes met gekleurde huizen, spelende kinderen, wuivende palmbomen en uitzichten vanaf het mooie fort. En uiteraard onderhandel je met de vriendelijke verkopers van allemaal mooie souvenirs.
Onder Dakar bevindt zich de Petite Côte. In deze kuststrook van de regio Thiès vind je de meeste luxe hotels. Voor de Westerse toeristen, inderdaad. Maar ook de Senegalezen komen hier graag voor een weekendje of vakantie.
In de mooie badplaats Saly wonen ook veel welgestelde Senegalese gezinnen. Een wandeling door dit dorpje is heel anders dan alle andere Senegalese dorpen die we gezien hebben.
Op het strand is het helemaal feest. De lokale kinderen zijn hier heerlijk aan het spelen. En willen daarbij graag op de foto. Niet voor een fooi, maar gewoon, omdat ze hun eigen gezicht terug willen zien.
Helemaal in het Zuiden ligt de groene regio Casamance. Maar ertussen ligt nog het land Gambia, rond de rivier met dezelfde naam.
Om daar te komen valt dus niet mee. Maar je kan er een voorproefje van krijgen in de Saloum Delta, ten Noorden van Gambia.
In de Saloum delta komen de rivieren Saloum en Sine bij elkaar, en vertakken ze weer voordat ze de zee instromen. In het brakke water kan je zelfs dolfijnen spotten.
Hier kan je een boottocht maken door de mangroves. Vogels spotten, krabbetjes kijken, en lunchen in een ecolodge.
Wat is de beste reistijd voor Senegal?
De beste periode om Senegal met kinderen te bezoeken is van november tot en met februari. Het is dan droog en de temperaturen zijn meestal aangenaam voor uitstapjes en rondreizen.
Ook maart en april zijn goede reismaanden, al kan het vooral in het binnenland behoorlijk warm worden. Van juni tot oktober is het regenseizoen. De natuur is dan prachtig groen, maar je moet rekening houden met tropische buien, een hoge luchtvochtigheid en soms moeilijk begaanbare wegen.
Vanaf welke leeftijd is Senegal geschikt voor kinderen?
Senegal is vooral een leuke bestemming voor avontuurlijke gezinnen met kinderen vanaf ongeveer 8 jaar. Op die leeftijd kunnen ze volop genieten van een safari, een boottocht door de mangroves en het ontdekken van de kleurrijke dorpjes en steden.
Met jongere kinderen kun je ook naar Senegal reizen, maar kies dan liever voor een rustig verblijf aan de kust, bijvoorbeeld bij Saly. Voor een uitgebreide rondreis met langere autoritten en eenvoudige accommodaties is het prettig als kinderen al wat ouder zijn.
Hoe lang is het vliegen naar Senegal?
Een rechtstreekse vlucht van Nederland naar Dakar duurt ongeveer 6 tot 7 uur. Met een overstap ben je langer onderweg. Het tijdsverschil met Nederland is beperkt: in de winter is het in Senegal één uur vroeger en in de zomer twee uur.
Welke vaccinaties heb je nodig voor Senegal?
Voor Senegal worden vaccinaties tegen DTP, hepatitis A en gele koorts aanbevolen. Ook komt malaria voor, waarvoor afhankelijk van de reisroute en reisperiode malariatabletten nodig kunnen zijn.
Ga daarom ruim voor vertrek met het hele gezin naar de GGD of een gespecialiseerde reisvaccinatiekliniek. Voor kinderen kunnen aanvullende adviezen gelden, bijvoorbeeld voor mazelen. Een vaccinatie tegen gele koorts kan bovendien verplicht zijn wanneer je via bepaalde andere landen reist.
Bekijk de actuele adviezen op GGD Reisvaccinaties.
Heb je een visum nodig voor Senegal?
Met een Nederlands paspoort heb je voor een vakantie in Senegal geen visum nodig. Je paspoort moet bij aankomst nog minimaal zes maanden geldig zijn. Ook kinderen hebben een eigen paspoort nodig. Daarnaast moet je een retour- of doorreisticket kunnen laten zien.
Is Senegal veilig om met kinderen te bereizen?
In de toeristische gebieden kun je met een goede voorbereiding prima reizen, maar Senegal vraagt wel wat extra oplettendheid. Vermijd afgelegen gebieden met veiligheidsrisico's en houd rekening met zakkenrollers in drukke steden.
Vooral in bepaalde grensgebieden, waaronder delen van Casamance, gelden strengere reisadviezen. Controleer daarom voor vertrek altijd het actuele reisadvies voor Senegal.
Wat neem je mee voor de kinderen?
Neem voldoende zonnebrandcrème, luchtige kleding, een pet, goede muggenspray en een kleine reisapotheek mee. Drink bij voorkeur water uit ongeopende flessen en wees voorzichtig met rauw voedsel.
Een goede reisverzekering met dekking voor medische kosten en repatriëring is belangrijk, omdat de medische voorzieningen buiten de grote steden beperkt zijn.
Hoe lang ga je naar Senegal?
Voor een strandvakantie met enkele uitstapjes is een week al leuk. Wil je ook Saint-Louis, Bandia, Dakar en de Saloum Delta ontdekken, trek dan liever 10 tot 14 dagen uit. De afstanden lijken op de kaart soms klein, maar door het verkeer en de toestand van sommige wegen ben je regelmatig langer onderweg dan verwacht.
Het hotel opende in april 2022 zijn deuren en heeft sindsdien een mooie ontwikkeling doorgemaakt. Inmiddels is het uitgegroeid tot een comfortabel vijfsterrenhotel waar je heerlijk kunt genieten van een ontspannen vakantie.
De faciliteiten van dit hotel zijn geweldig. En de vriendelijkheid en service van het personeel ook.
RIU Baobab heeft diverse zwembaden, inclusief kinderbad en grote Splash glijbanen. Je kan ook kanoën in zee en er zijn veel activiteiten.
Er zijn kamers voor maximaal 6 personen.
Zon, zee en een vleugje Afrika! Royal Horizon Baobab ligt direct aan het prachtige zandstrand van Somone, naast een lagune waar je bijzondere vogels kunt spotten.
Het All Inclusive hotel heeft twee verwarmde buitenzwembaden, een kinderbad en een Kids Club voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Ook zijn er volop sportactiviteiten en animatie.
De sfeervolle kamers met Afrikaanse details zijn geschikt voor maximaal 4 personen. Een heerlijke plek voor een ontspannen gezinsvakantie in Senegal!